İnternet üzerinden güvenlik kamerası satan kişi yada firmalarda ciddi artış görülmektedir , aynı zamanda güvenlik kamerası kurulumu dahi yapmamış fakat kulaktan dolma bilgilerle sistem satan kalitesiz firmalardan dolayı mağdur olabilirsiniz.

Ucuz güvenlik kamerası ne kadar ucuz olmalı ?

Google arama çubuğuna güvenlik kamerası fiyatları yazdığınızda farklı özelliklere sahip birçok güvenlik kamerası fiyatına ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak 4 lü güvenlik kamerası seti 800 tl yada 8 li güvenlik kamera seti1400 tl gibi paketler hallinde kampanya yapılmış kamera setlerine rastlarsınız.

Bu siteleri incelediğinizde 1 kameralı setten başlayıp 16 kameralı sete kadar bir çok farklı özelliklerde ve fiyatlarda güvenlik kamerası mevcuttur.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  1. Bu sitelerde set halinde satılan güvenlik kameralarında montaj hizmeti yoktur. Montajı kendiniz yapmıyacaksanız yada bulunduğunuz yerde yaptıracak bir firma bulamıyacaksanız bu tür ürünleri internet üzerinden almanız mantıklı değildir.
  2. Satılan bir çok ucuz kamera seti içerisinde HDD bulunmamaktadır. DVR kayıt cihazları kamera görüntülerini içerisinde takılı bulunan harddisklere yapar. Disk kapasitesine ve kamera sayısına göre kayıt süresi uzar yada kısalır. Rakamları düşürmek için set içerisine en önemli unsurlardan biri olan hdd konulmamaktadır ve bazı kendini bilmezler bu konuda ürünleri satın alan müşteri bu önemli detay hakkında uyarmamaktadır.
  3.  Set içeriğinde belirtilen güvenlik kamerası ve kamera kayıt cihazı kalitesi nedir. Bir çok farklı görüntü kalitesine sahip güvenlik kamerası bulunmaktadır. Ürünün kalitesine göre kamera fiyatları değişmektedir ve bir ürün çok ucuz ise görüntü kalitesi kötüdür. Dvr kayıt cihazı içinde ürün çok ucuz ise internet üzerinden izlemesi sorunludur yada kayıt etmesi sıkıntılıdır.

Şöyle düşüşünün, iş yerine bir kamera sistemi kurdurdunuz, bir süre sonra bir olay oldu kayıt izlemeniz gerekiyor kayıt cihazınızın başına geçtiniz kayıt izleme yapacaksınız fakat bilmiyorsunuz ve satın aldığınız kişiyi aradınız kem küm etmeye başladı ( kendisi de bilmiyor ) yada önemli bir olay oldu kayıt izleyeceksiniz fakat bir de baktınız dvr kayıt cihazı bir süredir kameraları kayıt etmiyor ( günümüzde kalitesiz ürün alan bir çok kişinin yaşadığı en büyük sorunların başında gelir ) veya kayıt izlediniz ama kayıttaki kişilerin yüzü belli olmuyor. Bu saydığım sıkıntıları günümüzde bir çok kamera sistemi kullanıcı yaşamaktadır.

4. Satın alınan ürünlerin garantisi. Türkiye’de satılan tüm güvenlik kameraları 2 yıl ithalatçı firma garantisindedir ( dikkat edin ithalatçı firma ) sistem kurulumu yapan firmalar kamera arızalandığında tamir için ithalat firmaya götürmektedir. İnternet üzerinden aldığınız kameralar kimin garantisindedir ? Bu unsura dikkat etmelisiniz, satın almış olduğunuz güvenlik kamerası yada dvr kayıt cihazı arızalandığında kiminle muhatap olacaksınız, satın almış olduğunuz kişi ile mi yoksa ürünü ithal eden firma ile mi. Arızalı ürünü kargo ile yollayacaksanız kargo ücreti kime ait olacak. Birde işin fatura boyutu var, satın aldığınız ürün mutlaka faturalı olmalı yoksa karşınızda kesinlikle bir muhatap bulamıyacaksınız yada hiçbir yaptırım uygulayamıyacaksınız.


 Önemli olan ürünü satmak değil sattığın ürün arkasında durmak ve teknik desteğini vermektir