Öncelikle can sonrasında mal güvenliği için alarm sistemi kurulumu yaptırmanız gerekmektedir. Türkiye’de saatte 11 ev 6 iş yeri soyulmakta olup bu oranlar gittikçe artmaktadır. Hırsızlığa karşı alınabilecek en etkili çözümlerden biri ev ve iş yerlerine alarm sistemi kurulumu yaptırmaktır. 

Alarm sistemi kurulumu yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekir 

1 – Keşif 

Alarm sistemi keşfi doğru yapılmalıdır. ev yada iş yerlerinde hırsızların giriş yapabileceği noktalar belirlenip doğru tip alarm dedektörü ile bu noktalar koruma altına alınmalıdır. Keşif esnasında takılacak alarm sisteminin kablolu mu kablosuz mu olacağına karar verilmelidir. Evlerde kablo çekimi görüntü kirliliği yapacağı için genellikle kablosuz alarm sistemleri tercih edilir. 

2- Siren ve tuş takımı yerleşimi 

Alarm sistemlerinde harici siren çok önemli bir elemandır. Harici siren alarm esnasında sesli ve ışıklı olarak etrafa uyarı vermeye yarar. Harici siren mutlaka dışarıdan görülebilir bir noktaya takılmalıdır. Harici sirenin bir diğer özelliği caydırıcılıktır. Hırsızlık teşebbüsü harici siren sayesinde engellenir. Evlerde mutlaka ev giriş kapısının önünde harici siren olmalıdır. 

Tuş takımı alarm sisteminin açma ve kapama işlemi için kullanılır. Tuş takımı girişe çıkış yapılan noktaya yakın konulmalıdır. Bu sayede larm sistemini kurma ve iptal için gerekli giriş çıkış süresi en düşük saniyede ayarlanır. 

3- Alarm sistemi montajı 

Yapılan keşfe uygun şekilde alarm sistemi montajı yapılmalıdır. Takılacak alarm algılama dedektörleri özelliklere uygun açıda ve yükseklikte montaj edilmez ise alarm sistemi düzgün çalışmaz ve yanlış alarmlara sebep olur. Pır hareket dedektörü yerden 2. metre yukarı olacak şekilde yapılmalı.

4- Test ve eğitim 

Alarm sistemi kurulumu bittikten sonra sistemin düzgün bir şekilde test edilmesi gerekir.

  • Alarm sistemi bölgeleri nelerdir. ( Alarm paneli bölge girişlerine bağlanan dedektör listesi mutlaka yazılı olarak  tuş takımı üzerinde belirtilmelidir. )
  • Alarm sistemi kurularak dedektörlerin çalıştıkları kontrol edilmelidir. 
  • Dedektörler alarm verdiğinde siren ötmesi var mı kontrol edilmelidir. 
  • Dedektörler alarm verdiğinde alarm sistemi telefon araması yapıyor mu kontrol edilmelidir. 

Tüm testler bittiğinde alarm sistemi şifresi değiştirilmelidir. Alarm sistemi şifresini sizden başka kimse bilmemelidir.Firma teknisyeni tarafından size alarm sistemi kurulumu alarm sistemi devre dışı bırakılması ve arıza görme nasıl yapılır detaylı olarak anlatılmalıdır.